Inflacja w maju. GUS podał wstępny szacunek

Inflacja w maju wyniosła 13 procent w stosunku rok do roku, w kwietniu było to 14,7 procent – podał Główny Urząd Statystyczny w swoim szybkim szacunku. To kolejny miesiąc spadku inflacji, która szczyt osiągnęła w lutym tego roku – wynosiła wtedy 18,4 proc.

W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny nie uległy zmianie. Prognozy zakładały spadek inflacji w maju do poziomu 13,2 proc.

 

Ekonomiści przewidują, że trend spadkowy inflacji urzeczywistnia scenariusz obniżenia stóp procentowych na koniec roku. Część ekspertów sądzi jednak, że na ten krok Rady Polityki Pieniężnej będzie trzeba poczekać aż do 2024 roku.

 

 

Jak podaje GUS, w maju ceny paliwa wykorzystywane do prywatnych środków transportu według szybkiego szacunku spadły w porównaniu do maja 2022 roku o 9,5 proc. (wskaźnik cen 90,5), a w stosunku do kwietnia 2023 r. obniżyły się o 4,8 proc. (wskaźnik cen 95,2).

 

Spadek cen paliwa w stosunku rok do roku (szybki szacunek)GUS
Spadek cen paliwa w stosunku rok do roku (szybki szacunek)

Ceny nośników energii w maju

Jeżeli chodzi o koszty energii, w maju tego roku według szybkiego szacunku ceny jej nośników w porównaniu do maja 2022 roku wzrosły o 20,4 procent (wskaźnik cen 120,4).

 

ZOBACZ: Wyjątkowo tanie truskawki. Eksperci przewidują, że ich cena jeszcze spadnie

 

W stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o pół procenta (wskaźnik cen 99,5).

Żywność nadal droższa

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w maju w porównaniu do maja ubiegłego roku wzrosły o 18,9 proc. (wskaźnik cen 118,9), natomiast miesiąc do miesiąca wzrost ten wyniósł 0,6 proc. (wskaźnik cen 100,6).

Przeciętny dochód w 2022 roku wyniósł 2250 zł na osobę

Poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę w gospodarstwach domowych w 2022 roku wyniósł 2250 złotych i był realnie niższy w stosunku do dochodu z roku 2021 o 2,6 proc.

Spadek PKB w I kwartale

Produkt Krajowy Brutto Polski w I kw. spadł o 0,3 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. rok do roku w IV kw. 2022 r. – wynika z komunikatu GUS. W szacunku flash GUS podał, że PKB w I kw. spadł o 0,2 proc.

map/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Likes:
0 0
Views:
80
Article Tags:
Article Categories:
Business

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *