“Obawiający się skutków, mieli rację”. Początki programu kredyt 2 procent

Minęły dwa tygodnie od rozpoczęcia składania wniosków o przystąpienie do programu rządowego kredyt 2 proc. Program wzbudzał wiele pytań i wątpliwości, jednak jak powiedziała ekspertka od rynku nieruchomości Katarzyna Kuniewicz, banki były na to przygotowane. 

 

ZOBACZ: Kredyt dwa procent na mieszkanie. Co za niego kupimy?

Informacje o programie placówki otrzymały pół roku temu i od tamtej pory przygotowywały się na 1 lipca – rozpoczęcie składania wniosków. Zainteresowani przyczynili się do “zakorkowania” banków. Jednak systemy bankowe wytrzymały oblężenie. Niektóre placówki otwierały nawet dodatkowe okienka w sobotę, w dzień rozpoczęcia, by można było składać wniosek. 

– Można powiedzieć, że popyt jak huragan uderzył w banki, jeśli chodzi o zainteresowanie tym programem – przekazała ekspertka Otodom Analytics. 

Składają wniosek, a potem nie mogą otrzymać kredytu 

Problemem stała się możliwość uzyskania zdolności kredytowej. Niektórzy zaczęły najpierw składać wniosek, a potem okazywało się, że nie mogą tego kredytu dostać. 

– To kwestia tej szybkości i myśli “może spróbuję, dam radę”. Najtrudniejsza jest tutaj weryfikacja zdolności kredytowej, ale, dobra wiadomość, ona od zmiany rekomendacji KNFu od marca poprawia się stopniowo, chodzi o bufor przy liczeniu zdolności kredytowej. Zeszliśmy do poziomu 2,5 proc. mamy dezinflację, trudno mówić o tym, że jest niska, ale jednak te zmiany kilku punktów procentowych spowodowały, że liczona przez banki zdolność kredytowa, która uwzględnia koszty życia poprawia się – przekazała Katarzyna Kuniewicz w rozmowie z Polsat News. 

 

WIDEO: Ekspertka Katarzyna Kuniewicz w rozmowie o początkach programu kredyt 2 procent

KNF zaleciła, by banki “życzliwiej” patrzyli na tych kredytobiorców. Jednak ci, którzy chcą wziąć zwykły kredyt bez programu i kupić mieszkanie, nie są aż tak zadowoleni. Badanie przeprowadzone w maju, które objęło trzy poprzedzające miesiące wykazało, że ceny mieszkań w większości były stabilne. 60 proc. mieszkań w ciągu trzech miesięcy miało tą samą cenę, a około 30 proc. zdrożała. Obecnie w lipcu 50 proc. mieszkań zdrożało w ostatnim okresie. Jak mówi ekspertka, jest to zwrot o trzy, pięć, a nawet 10 proc.  

– To oznacza, że ci którzy kupowali mieszkania na początku roku obawiając się skutków tego programu, obawiając się, że spowoduje wzrost cen, niestety na razie te obawy się sprawdzają – powiedziała. 

Obniżka stóp procentowych. Nieznaczna zmiana 

Nurtującym pytaniem dotyczącym programu była ewentualna możliwość zmniejszenia się stóp procentowych. 

 

ZOBACZ: Kredyt 2 procent na mieszkanie. Adrian Zandberg: To będzie jak krew w piach

– Obniżka, o której mówimy we wrześniu, październiku, listopadzie to jest prawdopodobnie obniżka o 0,25 proc. To nie może istotnie wpłynąć na bezpośrednio liczenie zdolności kredytowej – podała Kuniewicz. 

Ekspertka dodała, że może to jednak spowodować wzrost entuzjazmu, powrót na rynek nieruchomości i zakup mieszkania.  

kar/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Likes:
0 0
Views:
16
Article Tags:
Article Categories:
Business

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *