Obniżka stóp procentowych wyższa niż przewidywano. Eksperci: Nikt tego nie przewidział

Rada Polityki Pieniężnej w środę – po dwudniowym posiedzeniu – zdecydowała o obniżce wysokości stóp procentowych. Ekonomiści przewidywali wcześniej, że rozpocznie się cykl cięć. Prognozowali, że stopy spadną o 0,25 pkt. proc. Okazało się, że będzie to 0,75 pkt. proc.

Eksperci nie kryją zaskoczenia

To dość duży szok. Wskazuje na to reakcja rynkowa. Złoty dość wyraźnie osłabł – około cztery grosze do euro, podobnie do dolara – mówił Bujak. 

 

Zaskoczenia nie kryła też Wojtyla. – Tak wysoka obniżka stóp procentowych na jednym posiedzeniu jest dla mnie lekkim szokiem. Czekam na konferencję (prezesa NBP Adama Glapińskiego – red.) z uzasadnieniem – przyznała.

 

ZOBACZ: Raty kredytów w dół. Spadają stopy procentowe

 

Również prodziekan ds. studentów Wydziału Finansów i Bankowości WSB w Poznaniu zwróciła uwagę, że decyzja RPP spowoduje spadek kursu polskiej waluty. – Spodziewam się, że jutro złotówka może osłabnąć, bo inwestorzy nie spodziewali się takiego ruchu Rady – powiedziała. 

 

Bujak zauważył, że “rynkowe stopy procentowe mocno powędrowały w dół, wyceniając dalsze kroki RPP na kolejne obniżki stóp proc“. Przewiduje też, że w kolejnych dniach obniżą się stawki WIBOR, od których uzależnione jest oprocentowanie kredytów. 

 

WIDEO: Eksperci oceniają obniżkę stóp procentowych

 

RPP boi się recesji?

Eksperci zgadzają się, że jeżeli spadek stóp procentowych był przewidywany, to na poziomie najwyżej 25 pkt. bazowych. – Było też trochę ekonomistów, którzy spodziewali się, że ta obniżka stóp procentowych zapadnie dopiero za miesiąc – powiedział ekspert PKO BP. 

 

Prowadzący dopytywał, czy obniżka o 75 pkt. bazowych jest “przedwyborcza” czy “recesyjna”. – Mogę to skomentować jako ekonomista i wiedzę powody ekonomiczne, żeby stopy procentowe obniżyć. Zwróćmy uwagę, że banki centralne w kilku dużych gospodarkach już to robią – Chiny, Brazylia, Chile czyli gospodarki wschodzące takie jak Polska – tłumaczył. 

 

ZOBACZ: Piotr Müller o rządowej tarczy: Przedłużymy ją, jeśli nie spadnie inflacja

 

Dodał, że zarysował się trend spadku inflacji. – Jednocześnie pojawiają się zagrożenia dla koniunktury, aktywności gospodarczej. Wiele gospodarek staje na krawędzi recesji, albo już jest w recesji tak jak np. Niemcy. Najwyraźniej większość członków RPP uznała, że jest zagrożenie dla koniunktury, że popyt będzie słaby, oczekiwany wcześniej wzrost polskiej gospodarki będzie słaby, albo jest zagrożone poważnie i to będzie sprzyjać dalszemu ograniczaniu inflacji. Tak to interpretuję jako ekonomista – powiedział Bujak. 

 

– Może być tak, że RPP widzi obszar w gospodarce, który warto byłoby pobudzić kredytami. Ale ja się obawiam, że kredyty, które weźmiemy, bo stopy będą niższe, to będą na ratowanie sytuacji przed inflacją – skomentowała z kolei Wojtyla. 

 

Na koniec Bujak zaznaczył, że “wszystkie prognozy wskazują, że we wrześniu inflacja spadanie nawet poniżej dziewięciu procent“.

ap/wka/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Likes:
0 0
Views:
113
Article Tags:
Article Categories:
Business

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *