Wysokość inflacji w lipcu. Pierwsze dane GUS

Inflacja w Polsce spada. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 r. wzrosły rdr o 10,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. To odczyt nieco lepszy od prognoz ekonomistów.

“Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,8 proc. (wskaźnik cen 110,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. (wskaźnik cen 99,8)” – czytamy w komunikacie GUS.

 

Inflacja w lipcu. GUS podał nowe dane

Inflacja w lipcu była niższa niż oczekiwali ekonomiści. Tzw. konsensus rynkowy wskazywał, że inflacja wyniesie 10,9 proc. Inflacja spada od marca 2023 r. po tym jak szczyt osiągnęła w lutym na poziomie 18,4 proc. Dzisiejszy odczyt oznacza, że od lutego inflacja zmalała o 7,6 pkt proc.

 

Spadek inflacji w lipcu to głównie zasługa taniejących paliww ujęciu rocznym o 15,5 proc. W porównaniu do czerwca zdrożały one jednak o 0,4 proc.

 

ZOBACZ: W czerwcu inflacja bazowa w dół. Nowe dane NBP

 

Tanieje też żywność – miesiąc do miesiąca o 1,2 proc., ale rok do roku wciąż ceny są wysoko – wzrosły o 15,6 proc. Jak wynika z komunikatu GUS ceny nośników energii nie zmieniły się miesiąc do miesiąca, ale rok do roku zdrożały o 16,7 proc

 

WIDEO: Inflacja w lipcu. Pierwsze dane GUS

 

Kiedy jednocyfrowa inflacja? 

W związku z tym, że odczyt lipcowy inflacji okazał się lepszy od prognoz, część ekspertów podtrzymuje prognozy, że jesteśmy w Polsce na ścieżce do jednocyfrowego odczytu w sierpniu

 

 

Mniej optymistyczni są eksperci z PKO Research. Ich zdaniem inflacja w sierpniu minimalnie będzie ponad granicą 10 proc rok do roku.

 

Co dalej z inflacją?

Z lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego, wynika że inflacja w Polsce będzie podwyższona przez co najmniej najbliższe dwa lata. Prognoza banku centralnego zakłada średnioroczny odczyt tempa wzrostu cen w 2023 r. na poziomie 11,9 proc., w 2024 r. ma wyhamować do 5,2 proc., natomiast w 2025 r. ma wynieść 3,6 proc.

dk/ Polsatnews.pl/PAP

Czytaj więcej

Likes:
0 0
Views:
4
Article Categories:
Business

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *