Wydaje ci się, że wszyscy dookoła mają wszystko, a ciebie na nic nie stać? Oto ich sekret

Sąsiad kupił nowy samochód, o którym ty możesz tylko pomarzyć. Koleżanka z pracy właśnie wyjechała na dwutygodniowe wakacje w luksusowym hotelu gdzieś w tropikach i bez przerwy wstawia na Instagram zdjęcia, które zapierają dech w piersi. A twoja siostra kupiła trzypiętrowy dom z ogródkiem tuż obok Warszawy i zaprasza cię na parapetówkę.

I choć życzysz im wszystkim jak najlepiej, to gdzieś w głębi serca odczuwasz zazdrość. Ostatnie wakacje w ciepłych krajach miałeś 3 lata temu, twój piętnastoletni samochód właśnie stoi w warsztacie, a wszystkie oszczędności przelewasz na konto oszczędnościowe, na którym zbierasz na wkład własny na wymarzone mieszkanie. I ciągle nie wystarcza ci wypłaty do pierwszego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo.

Nic dziwnego, że zaczynasz pytać sam siebie, co takiego robią ci wszyscy ludzie, że stać ich na te wspaniałe rzeczy. Wiesz, że nie zarabiają więcej niż ty. Może biorą pożyczki? Dostali spadek? Uprawiają hazard?

A może, w przeciwieństwie do ciebie, pojęli już najważniejszą mądrość dotyczącą pieniędzy, ich posiadania i wydawania — możesz mieć wszystko, czego zapragniesz, pod warunkiem, że nie chcesz mieć wszystkiego na raz.

Zdobycie każdej wspaniałej rzeczy zawsze wiąże się z tym, że na jakimś etapie zrezygnowaliśmy z innej wspaniałej rzeczy

Prawda jest taka, że zdobycie każdej z tych rzeczy było efektem podjęcia szeregu decyzji. Każda z nich wiązała się z rezygnacją z czegoś właśnie po to, by zdobyć tę konkretną rzecz. Nie widzimy całego procesu, tylko jego skutek, więc wydaje nam się, że komuś przyszło to łatwo. Tymczasem kosztowało go to tyle samo wyrzeczeń, ile kosztuje nas zdobycie tego, czego pragniemy.

Psychologowie zwracają uwagę, że w bardzo dużym stopniu każdy z nas dba o to, by nasz status materialny było po nas widać. Nawet nieświadomie zaczynamy kupować droższe rzeczy, kiedy rosną nasze zarobki, choć niekoniecznie ich potrzebujemy. I odczuwamy ogromny dyskomfort, gdy wydaje nam się, że odstajemy pod tym względem od ludzi, którzy zarabiają podobnie.

W 1899 r. Thorstein Veblen w książce “Teoria klasy próżniaczej” opisał zjawisko ‘konsumpcyjnego szpanu’, które polega na tym, że bogaci ludzie kupują luksusowe dobra tylko po to, by pokazać, że są bogaci. Późniejsi ekonomiści dowiedli, że nie dotyczy to tylko krezusów, lecz praktycznie wszystkich. Wystarczy przyjrzeć się naszym tablicom na Facebooku.

— Wiele naszych decyzji opieramy na porównaniu się z innymi. Wybieramy to, co wydaje nam się, że będzie pasowało do reszty — mówi Fernando Zapatero, ekonomista z USC Marshall School of Business w Los Angeles.

Ekspert podkreśla, że w pewnym stopniu porównywanie się z innymi może być podstawą do osiągnięcia sukcesu. Może bowiem motywować do lepszej, bardziej wytężonej pracy. Ale z drugiej strony może prowadzić do tego, że wydajemy pieniądze na rzeczy, które nie są nam potrzebne i tracimy szansę na zdobycie tych, na których naprawdę nam zależy.

Wyznaczenie sobie celów w oparciu o nasze wartości pomaga pozbyć się nawyku bezmyślnego wydawania pieniędzy

Lisa Kirchenbauer, zajmująca się planowaniem finansowym, twierdzi, że “bezmyślne wydawanie pieniędzy” to problem bardzo wielu jej klientów. Wielu z nich nie ma pojęcia, na co właściwie idzie większość ich wypłat i mają dręczące uczucie, że marnują swoje środki na niewłaściwie rzeczy.

— Wielu z nich pyta np. “Czy wszyscy wydają tyle na utrzymanie domu? Czy to jest rozsądne?”. Staram się pomóc im uczynić ich każdy wydatek przemyślanym, w kontekście tego, co jest ważne dla nich i w porównaniu do tego, co istotne dla ich rodziny, przyjaciół i znajomych — opowiada Lisa Kirchenbauer.

Specjalistka na początku każe swoim klientom dokładnie prześledzić swoje wydatki. Następnie mają za zadanie określić swoje wartości i na ich podstawie wyznaczają wspólnie z nią cele. Określenie sobie celów pomaga ludziom zmienić ich szkodliwe nawyki. Np. jeśli marzą o tym, by wcześniej przejść na emeryturę, należy im pokazać, że brak oszczędzania i wydawanie na drogie, zbędne rzeczy czyni to niemożliwym. Jeśli pragną tego wystarczająco mocno, zaczną rozsądniej gospodarować pieniędzmi.

Najważniejsza lekcja jednak jest taka, że każdy z nas musi wybrać, na co będzie oszczędzał czy wydawał. Możemy spełnić swoje wielkie marzenie — o drogim samochodzie, o podróży dookoła świata itd. — jeśli skupimy się na nim i nie będziemy chcieli jednocześnie wydawać pieniędzy na mnóstwo innych rzeczy. Tak samo robią ci wszyscy ludzie, którym zazdrościmy. Po prostu nie widzimy tego trudnego procesu, jakim był ich wybór, że będą dążyć do tego konkretnego celu. Podjęli go w oparciu o własne wartości. My musimy zrobić podobnie, opierając się o to, co ważne dla nas.

Nota od wydawcy: powyższy artykuł był pierwotnie opublikowany we wrześniu 2017 r. i został zaktualizowany.

Likes:
0 0
Views:
119
Article Categories:
Entrepreneurship

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *